2. Jak rozmawiać ze smutnym dzieckiem. Inspiracje z historii sztuki

Jun 18, 2021 · 26m 4s
2. Jak rozmawiać ze smutnym dzieckiem. Inspiracje z historii sztuki
Description

O smutku rozmawialiśmy na podstawie historii siedemnastowiecznego malarza, portrecisty rodziny królewskiej Hiszpanii, Diego Velázqueza. Była to historia sztuki dla dzieci, a przy okazji lekcja z cyklu “trudne emocje”. Mówiliśmy o...

show more
O smutku rozmawialiśmy na podstawie historii siedemnastowiecznego malarza, portrecisty rodziny królewskiej Hiszpanii, Diego Velázqueza. Była to historia sztuki dla dzieci, a przy okazji lekcja z cyklu “trudne emocje”.
Mówiliśmy o poczuciu krzywdy i zmaganiu się z nią osoby dorosłej, chociaż ja zaplanowałam rozmowę o wytrwałości. Dzieci poruszone niesprawiedliwością w życiu malarza proponowały inne zakończenia jego perypetii życiowych - i tak zajęcia arteterapeutyczne miały w sobie trening twórczości.

Nasze myśli z rozmowy:

- Co niewygodnego jest w smutku i dlaczego od niego uciekamy? Bezradność, poczucie krzywdy, każda emocja jest stopniowalna i ma różne natężenie.
- Mamy tendencję do negowania trudnych emocji, które bolą. A co jeśli je nazwiemy i wypuścimy, aby nieprzepracowany smutek w przyszłości nie zamienił się w bóle somatyczne? Dla każdego smutek jest czymś innym. Smutek może być czasem refleksji, nowego początku.
- Smutek jest OK, to jedna z wielu emocji. Jeśli dziecko rozmawia z nami o smutku, nie zakładajmy czapki rozwiązywacza problemów. Nie przepytujmy i nie egzaminujmy dziecka: dlaczego jest smutne. Zaczekajmy na moment, kiedy będzie gotowe rozmawiać.
- Jesteśmy w stanie jako rodzić zaakceptować uczucia. Dajmy informację: “ja wierzę w ciebie” a nie “martwię się o ciebie”. Sami w życiu dajmy przykład, jak sobie radzimy ze smutkiem. Nie pocieszajmy, nie dawajmy rozwiązania, ale słuchajmy, doceniajmy za rozmowę o trudnych emocjach.

Wspomniane w odcinku:
- postać hiszpańskiego malarza Diego Velázqueza
- książka „Dalsze Gawędy o sztuce VI-XX”, autorka: Bożena Fabiani

Ciekawostki:
- internetowe, instagramowe filtry to nie wymysł XXI wieku. Poprawianie urody na portretach jest doskonale znane w świecie malarstwa, od dawna;
- neurony lustrzane tworzą się poprzez obserwację zachowań bliskich nas osób.

Do usłyszenia w kolejnym odcinku!
Estera i Ewa
show less
Information
Author Ewa
Organization Ewa
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search