MLG: Mural - jak wkomponować street art w strategię digitalową? (Gość: Jacek Szlak)
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Witam w kolejnym odcinku specjalnym podcastu Marketing ludzkim głosem. Gościem odcinka jest redaktor naczelny Marketingu przy Kawie, Jacek Szlak. Zajmuje się marketingiem ponad 20 lat, jest obserwatorem nowych zjawisk w...
show moreGościem odcinka jest redaktor naczelny Marketingu przy Kawie, Jacek Szlak. Zajmuje się marketingiem ponad 20 lat, jest obserwatorem nowych zjawisk w kulturze masowej, wykładowcą studiów podyplomowych z reklamy internetowej, content marketingu i storytellingu.
Rozmawiamy o muralach w Krakowie i nie tylko...
Mural to w skrócie wielkoformatowe malarstwo ścienne, wielki malunek na murze. To, co go odróżnia od grafitti, to w głównej mierze to, że grafitti jest raczej zjawiskiem społecznym, wiążącym się z nie zawsze legalną działalnością. Jednak również artyści tworzący grafitti mogą malować murale, bywają zapraszani do współpracy z markami. Murale to przede wszystkim legalne realizacje, najczęściej zamawiane przez firmy i instytucje. Choć, jak się okazuje, i wśród twórców murali bywają wyjątki...
Przedmiot naszej dyskusji mieści się w ramach pojęcia o nazwie street art, czyli szeroko pojętej sztuki w przestrzeni publicznej. Pomijamy tu spory o to, co należy do street artu, a co nie, i skupiamy się na przykładach. Kojarzycie wielkiego byka przed siedzibą giełdy w Nowym Jorku? Wiedzieliście, że to nielegalna instalacja? Co więcej, w zamierzeniu nie była to wcale instalacja związana z bankowością, lecz ze względu na lokalizację, stała się symbolem wielkiej finansjery. Podobnie próbował ją kiedyś wykorzystać pewien fundusz inwestycyjny, stawiając przed owym bykiem instalację przedstawiającą dziewczynkę. Wartości, z którymi miała się kojarzyć, niestety okazały się sprzeczne z wartościami faktycznie praktykowanymi w firmie pomysłodawcy, co wywołało burzę krytyki.
Marki wykorzystują murale w bardzo kreatywny sposób, ale zamiłowanie naszego gościa do murali wzięło się skądinąd i początkowo bliżej mu do podziemia writerów grafitti, które wyewoluowało i stało się zaraźliwą pasją, którą dzieli się teraz z fanami twórczości ulicznej na fanpejdżu streetartkrakow.pl.
Wbrew pozorom, murale żyją przede wszystkim w internecie. Ich główną korzyścią dla marki jest zdobywany zasięg, choć sam mural fizycznie nie jest w stanie przynieść wielu “wyświetleń”, o ile nie jest usytuowany w wyjątkowo ruchliwym miejscu lub nie przyciąga “muralowych turystów” nazwiskiem artysty. Ale, jak tłumaczy Jacek Szlak, i to chyba jest podsumowaniem tego odcinka: “Mural ma być powodem do rozmowy zarówno przed realizacją jak i po realizacji. A ponieważ we współczesnym, scyfryzowanym świecie, podziwiamy murale głównie wirtualnie, trzeba myśleć o nich jako elemencie komunikacji przez internet”.
Dobrym przykładem takiej komunikacji jest zeszłoroczna i tegoroczna współpraca Medicine z Natalią Rak i Barrakuz, które zaprojektowały kolekcję dla sklepu. Ich murale w Warszawie i Krakowie miały ogromny zasięg. W Krakowie jest też wielki mural Lema, który został w dużej części sfinansowany i wypromowany przez Skanskę, mającą obok swoje biurowce. To element działań CSR. Tego rodzaju działania często są motywem finansowania i promowania murali przez marki.
Ile kosztuje mural? Jakie są gaże dla artystów? I jak to się ma CSRowo? To kolejne wątki, które podejmujemy w wywiadzie.
A co zrobić, żeby mieć własny mural, jak znaleźć “kawałek muru” i uzyskać potrzebne zgody? Wiele zależy od uchwały krajobrazowej obowiązującej na obszarze danego miasta. Te uchwały są elementem ustawy krajobrazowej, która reguluje m.in. kwestię reklam w przestrzeni publicznej.
Jak myślicie, ile murali jest w Krakowie? Dużo, ale nie najwięcej w Polsce. Mekką murali - i to na skalę europejską - jest zdecydowanie Łódź, ale nie tylko tam można zachorować na muralozę. Warto też przejść się szlakiem murali po Katowicach, Wrocławiu i Gdyni.
Które murale w Krakowie poleca zobaczyć Jacek Szlak? Zerknijcie na poniższe, kiedy będziecie w pobliżu, jak i na pozostałe, o których wspomina nasz gość!
Ding Dong Dumb autorstwa Blu w Podgórzu, przy ul. Piwnej 3A. Blu to jeden z najsłynniejszych artystów, niepracujący dla marek, niepokorny.
Mural, który stworzył Kamil Kuzko przy zbiegu ul. Grzegórzeckiej i Chodkiewicza, nawiązujący do twórczości Wyspiańskiego. Jeden z najświeższych w Krakowie.
Ogromny mural “Pokój Artysty”, inspirowany twórczością Stanisława Lema, wykonany przez Marcina Czaję na Galerii Krakowskiej.
Podsumowując - w przyszłości możemy spodziewać się, że będziemy oglądać coraz więcej murali w labiryncie ścian i murów miast. Piękne jest w nich to, że muszą przetrwać odpowiednio długi czas, żeby stać się sztuką. A skoro to nie jest typowy outdoor i żyją w Internecie, muszą być innowacyjne i reprezentować sobą walory artystyczne.
Zapraszam do słuchania.
Z tego odcinka dowiecie się:
Czym tak naprawdę jest mural?
Czy mural to to samo co grafitti?
Czym różni się mural od grafitti?
Kim są grafitti writerzy?
Czym jest street art?
Czy street art zawsze jest legalny?
Na co muszą uważać marki, tworząc street art?
Skąd wziął się symbol Wrocławia?
Czym są ambient media?
Czy murale są popularne w Internecie?
Jakie są najpopularniejsze polecane murale w Krakowie?
Jaka jest historia muralu Natalii Rak dla marki Medicine?
Czy murale mogą być działaniami CSR?
Czy murale to ATL czy digital?
Czy marki angażują influencerów do promocji murali?
Jakie miejsca są hipsterskie?
Ile kosztuje mural?
Co to jest crowdfunding?
Jak zrobić mural w Krakowie?
Czy Marketing przy Kawie ma swój mural?
Jak znaleźć miejsce na mural?
Co reguluje ustawa krajobrazowa?
Czy ktoś mi może zabronić malowania muralu na prywatnej ścianie?
Na co trzeba uważać, tworząc mural na ziemi?
Co daje mural marce marketingowo?
Ile jest murali w Krakowie?
W którym polskim mieście jest najwięcej murali?
Co to jest adbusting?
Co to jest muraloza?
Na czym polega design miejski?
Które murale w Krakowie warto zobaczyć?
W którą stronę mogą ewoluować komercyjne murale?
Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
Information
Author | Łukasz Wołek |
Organization | Łukasz Wołek |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments