Nie muszę już udawać
Sign up for free
Listen to this episode and many more. Enjoy the best podcasts on Spreaker!
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Wielu z nas, na myśl o autyzmie, często nadal posługuje się stereotypami. Na dźwięk słowa 'autyzm' przed oczami często staje nam dziecko, inteligentne, często wręcz genialne, ale nieprzystosowane społecznie,zbuntowane, niepokorne,...
show moreNa dźwięk słowa 'autyzm' przed oczami często staje nam dziecko, inteligentne, często wręcz genialne, ale nieprzystosowane społecznie,zbuntowane, niepokorne, które żyje w swojej własnej bańce.
Z kolei dorosły autyzm, najczęściej kojarzymy z filmowym Rain Manem, granym przez Dustina Hoffmana. Postać ta fascynuje i zadziwia, ze względu na to, jak funkcjonuje. Bohater ten z jednej strony rozwiązuje w pamięci skomplikowane zadania matematyczne,a jednocześnie jest nieporadny życiowo i zamknięty w sobie.
A jak tak naprawdę wygląda kwestia Autyzmu w Polsce i na świecie?
Ilu z nas wie, że według najnowszych badań 1 osoba na 44 jest neuroodmienna i czy zastanawiamy się, co dzieje się z osobami w spektrum autyzmu, gdy już dorosną?
W najnowszym odcinku podcastu Stawiam Na Naturę, nad którym patronat medialny objął Klub Natura, postanowiłam wziąć pod lupę temat dorosłego autyzmu i porozmawiać o nim z samorzeczniczką- Idą Tyminą.
Ida zdobyła swoją diagnozę w wieku dorosłym i od dwóch lat prowadzi na Instagramie popularny profil 'Ida ma autyzm', gdzie publikuje treści w temacie neuroodmienności oraz życia w spektrum.
Z podcastu z Idą dowiecie się między innymi:
- czym jest autyzm jako neuroodmienność i mniejszość neurologiczna
- jaki jest stan wiedzy o autyźmie w Polsce i na świecie
- czym jest stimowanie i maskowanie w spektrum Autyzmu
- co zmienia zdobycie diagnozy i dlaczego warto się o nią postarać
Badania naukowe dowodzą, że życie w spektrum Autyzmu, który pozostaje niezdiagnozowany i niezaopiekowany, nie tylko może prowadzić do osamotnienia, problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie, zdobyciem i utrzymaniem pracy, ale też znacząco podnosi prawdopodobieństwo wykształcenia się zaburzeń i chorób psychicznych takich jak zaburzenia lękowe, kompulsyjno-obsesyjne czy depresja.
Temat neuroodmiennośći jest ważny i nie wolno nam przejść obok niego obojętnie.
Zapraszam Was serdecznie do inspirującego słuchania!
Information
Author | Anna L. Ink |
Organization | Anna |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company