Podcast Kieślowski 2.0, odc. 12 - Klara Cykorz
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Gościnią dwunastego odcinka podcastu jest Klara Cykorz – kulturoznawczyni, krytyczka filmowa. Laureatka Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2018). Na łamach „Dwutygodnika” prowadzi autorski cykl „Gadanie” poświęcony serialom telewizyjnym. Jej teksty i...
show moreKieślowski i Piesiewicz biorą tutaj na warsztat starotestamentową, chrześcijańską wykładnię. Nawet jeśli sami twórcy nie posługują się pełną treścią przykazań, a samym numerem, przypomnijmy po krótce treść każdego z nich: (1) Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną / (2) Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno / (3) Pamiętaj abyś dzień święty święcił / (4) Czcij ojca swego i matkę swoją / (5) Nie zabijaj / (6) Nie cudzołóż / (7) Nie kradnij / (8) Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu / (9) Nie pożądaj żony bliźniego swego / (10) Ani żadnej rzeczy, która jego jest. O ile w kulturze katolickiej owe przykazania traktowane są przede wszystkim jako rodzaj moralnego zakazu i ostrzeżenia, o tyle wspomniani twórcy podchodzą do tej materii w dość niekonwencjonalny sposób. Nie zawsze mamy do czynienia z bezpośrednią ilustracją poleceń zawartych na słynnych Tablicach Dziesięciorga Przykazań, czasem scenarzyści wyraźnie odchodzą od dosłownego rozumienia danego polecenia. Każde przykazanie staje się przede wszystkim punktem wyjścia do rozpoczęcia dyskusji. Dyskusji między człowiekiem (w domyśle też – widownią) a religia, kulturą, normami społecznymi i – co niezwykle istotne z punktu widzenia naszej rozmowy – problematyczną historią własnej ojczyzny (szczególnie w II, V i VIII odcinku).
Odcinek dwunasty dzieli się właściwie na trzy części: (1) Rozmowa o „Dekalogu” w kontekście produkcyjnym i w ogóle o ówczesnym statusie produkcji telewizyjnych / (2) Autorski przegląd tematów podejmowanych w poszczególnych odcinkach, w niektórych przypadkach krytyka pewnych postaw bohaterek i bohaterów (szczególnie z dzisiejszej perspektywy) / (3) Najważniejsza część rozmowy: Klara Cykorz bierze na warsztat „Dekalog VIII” i odsłania – szerzej nieznane – fakty dotyczące przestrzeni filmowej, tego jak ona wpisuje się w podejmowany przez Kieślowskiego i Piesiewicza bolesny temat historyczny. W jaki sposób „Dekalog VIII” wpłynął na przyjacielską relacje między Kieślowskim a wybitną reportażystką i pisarką Hanną Krall?
Zachęcamy do wysłuchania rozmowy, aby uzyskać więcej informacji na wyżej podane kwestie i poznać punkt widzenia naszej gościni – Klary Cykorz.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
🐭C'.C. & D.D.🌻
Information
Author | Filmoznawczyni Diana Dąbrowska |
Organization | Filmoznawczyni Diana Dąbrowska |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments