Contacts
8 APR 2023 · Iluzja wyższości komunizmu nad kapitalizmem była potrzebna, aby okraść Polaków z własności i aby zagrabiony przez państwo majątek żyjący w iluzji Polacy uznali za swój. No i uznali. Tymczasem już Gomułka dostrzegł złudność iluzji, kiedy zabrakło w kraju nieomal wszystkiego, ale potomkowie stalinowskiej marksistowskiej intelektualnej agentury, doprawili Gomułce mordę antysemity i wysłali go na szczaw. W Moskwie też po śmierci Stalina towarzysze dostrzegli rysy na sowieckiej iluzji i wymyślili dla Polski Gierka, aby za zachodnie kredyty kontynuował iluzję wyższości demokracji socjalistycznej nad demokracją bez dodatkowych przymiotników. Po paru latach od gierkowskiej iluzji II Polski zaczął odpadać tynk. No i był sierpień 80.
8 APR 2023 · Umarł Michaił Gorbaczow, „Człowiek Roku 1987” wg tygodnika „Time”, mający na Zachodzie przed śmiercią dobrą prasę. Podobnie jak Stalin – „Człowiek Roku” 1939 i 1942. Zaszczytu bycia „Człowiekiem Roku” wg tego tygodnika zaznał wcześniej w 1938 roku Hitler. Inni sowieccy przywódcy także mieli dobrą prasę. Powyższe wyróżnienie otrzymali w 1957 Chruszczow a w 1983 Andropow.
8 APR 2023 · Książka Wojciecha Roszkowskiego w tym rozumieniu podręcznikiem nie jest. Daleka od standaryzowanego obiektywizmu prezentuje bardzo osobisty punkt wiedzenia na wydarzenia historyczne. Miesza suche fakty z komentarzem i osobistymi poglądami autora. Prezentuje fotografie nie zawsze ilustrujące treści zawarte w tekście, ale dopełniające myśli autora. Często jako komentarz obrazem, do refleksji lokowanej między wierszami. Tym samym prowokuje do dyskusji, prezentacji odmiennego punktu wiedzenia, a zatem wprowadza w proces edukacyjny dyskurs o historii. Prowokuje do sporu, do otwierania historycznych wątków niezawartych w książce.
8 APR 2023 · Przywołam w tej sprawie trzy sentencje. Pierwsza wygłoszona przez Churchilla „Anglia nie ma przyjaciół, ma interesy”. Szkoda, że ta sentencja nie jest wytyczną Polski w relacjach z Niemcami, którzy jej skrupulatnie przestrzegają. Drugą myślą, którą przytoczę za starożytnym chińskim strategiem Sun-Tsy, jest zalecenie, aby każdego z kim mamy sprzeczne interesy traktować jak wroga. Bowiem w relacjach pomiędzy państwami wiara w przyjaźń jest grzechem strategicznym. Trzecia sentencja jest autorstwa kardynała Richelieu – „Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam”.
8 APR 2023 · Pierwszym jest federalizacja Europy, a drugim landyzacja Polski. Landyzacji Polski sprzyja chora ustawa samorządowa, dająca samorządom zbyt wiele swobody przy jednoczesnym ich upolitycznieniu. Jest też niebezpieczny dla spójności państwa zapis o mieniu komunalnym. W efekcie samorząd może sprzedać krytyczną infrastrukturę dowolnemu podmiotowi. Tak jak na przykład samorząd gdański sprzedał sieć ciepłowniczą samorządowi z Lipska. Podobnie było zresztą i w Zielonej Górze, kiedy sieć ciepłownicza wraz z elektrociepłownią należała do operatora francuskiego.
8 APR 2023 · Istnieje powszechne przekonanie, że edukacja to wstęp do mądrości. Generalnie ten popularny pogląd, gorliwie wszak lansowany przez państwo, właśnie z tej racji, wymaga odrzucenia automatycznej jego akceptacji. Co prawda jestem państwowcem, ale z zastrzeżeniem, że nie jest to państwo totalitarne. Totalitaryzm, czyli przymus poprzedzony propagowaniem haseł, że działa on w moim interesie, w oczywisty sposób odnosi się do sfery edukacyjnej. To, że istnieje w Polsce przymus szkolny, a w ramach tego przymusu w zasadzie jeden obowiązujący program, pachnie mi właśnie takim totalitaryzmem. Przynajmniej edukacyjnym. Zatem słuszne wydaje się podejrzenie o nieprawdziwości tezy, że edukacja pomaga w dochodzeniu do mądrości.
8 APR 2023 · Do sukcesów eskapady do Dubaju w postaci kontraktów na skrzynki do cygar i eleganckich smyczy dla piesków, doszedł ostatnio, tak się Urząd Marszałkowski chwali, wielki sukces lubuskiej projektantki fatałaszków, robiącej podobno karierę na salonach modowych świata. Jestem pewien, że równie wstrząsających osiągnięć można się spodziewać po wizycie Pani Marszałek Elżbiety Anny Polak na astronautycznej wystawie w Paryżu, gdzie prezentowano lubuskie zasługi dla podboju kosmosu, a zdjęcie Jej Wysokości na tle wieży Eifla jest zapowiedzią gigantycznego wkładu lubuskiej myśli technicznej w nieziemskie rejony.
7 APR 2023 · Szkoła nie lubi internetu i smarfonów. Odwrotnie jak dzieciaki. Nie mieć smartfona to dla dzieciaków obciach. Ale szkoła generalnie nie lubi postępu i nie lubi dzieci. Kocha ględzenie, lekcje, ławki, podręczniki kredę i czarną tablicę. Kocha też stopnie w dzienniku, uczenie na pamięć i testy. A nic tak nie ogłupia jak testy. Najbardziej nauczycieli, bo zwalnia ich z myślenia.
7 APR 2023 · Incydent, tak nazwał swój pijacki rajd po Krakowie pewien znany aktor. Nie będę używać nazwiska, które i tak wszyscy kojarzą, co jest oczywistą hipokryzją. No ale niech tam. Rzecz bowiem nie jest w samym incydencie, a zatem pojedynczym zdarzeniu jako to przedstawił winowajca, który zaliczył wpadkę tylko dlatego, że potrącił motocyklistę, ale w pewnym raczej powszechnym nawyku. I choć co do powszechności jazdy po pijaku przez owego aktora nie ma wiarygodnych informacji, to z faktu, że tej pijackiej eskapadzie towarzyszyła siedząca obok żona, można wnioskować, że o ile potrącenie było przykrym dla owego aktora incydentem, to jazda po kilku lampkach wina mogła mieć cechy rutyny.
7 APR 2023 · Gazeta lokalna, szczególnie mająca medialny monopol, wypełnia kilka funkcji. I tylko jedną z nich jest propaganda rządowa czy partyjna. Co ciekawe wcale nie jest to funkcja najważniejsza jak o tym rozmaici partyjni czynownicy gardłują. Znacznie ważniejszą funkcją jest funkcja integrującą wokół lokalnych spraw i wspólnych dla lokalnej społeczności problemów. Od tych najbardziej prozaicznych jak jakaś konkretna kupa śmieci wyrzucona przez kogoś do lasu, po sprawy szersze jak na przykład inwestycje o znaczeniu regionalnym. Most w Milsku. Efektem wywoływanym przez gazetę na tym polu, jest wspólny lokalny kod informacyjny, dzięki któremu czytelnicy mając wspólną wiedzę o sprawach regionu mają szansę stać się świadomymi uczestnikami regionalnej wspólnoty zwanej niekiedy „małą ojczyzną”.
Information
Author | Krzysztof Chmielnik |
Organization | Krzysztof Chmielnik |
Categories | Politics , News Commentary |
Website | - |
krzysztofchmielnik@gmail.com |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company