Contacts
Info
Podcast Można Inaczej to przestrzeń, w której poznasz ludzi, ciekawe historie oraz przemyślenia, które być może zainspirują Cię do tego, aby inaczej spojrzeć na samego siebie i na to co...
show more
Podcast Można Inaczej to przestrzeń, w której poznasz ludzi, ciekawe historie oraz przemyślenia, które być może zainspirują Cię do tego, aby inaczej spojrzeć na samego siebie i na to co Cię otacza.
Opowiadam o tym, czego doświadczam i co czuję, że jest ważne. Rozmawiam także z ludźmi, którzy mieli odwagę zrobić coś inaczej, aby poznać nie tylko ich historię, ale także towarzyszące im myśli i emocje.
Zapraszam Cię w podróż w poszukiwaniu odwagi i świadomości tego, że można inaczej!
show less
Opowiadam o tym, czego doświadczam i co czuję, że jest ważne. Rozmawiam także z ludźmi, którzy mieli odwagę zrobić coś inaczej, aby poznać nie tylko ich historię, ale także towarzyszące im myśli i emocje.
Zapraszam Cię w podróż w poszukiwaniu odwagi i świadomości tego, że można inaczej!
29 APR 2024 · Poznając Jacka można by powiedzieć, że hasło “Można inaczej” to jedna z jego podstawowych zasad.
Odnosząc w Polsce olbrzymie sukcesy, prowadząc popularną szkołę językową w Warszawie oraz będąc twórcą bardzo popularnych treści jako “Pan od francuskiego” podjął decyzję, że…
…przeprowadzi się do Paryża, założy tam stacjonarną szkołę językową i jako zagraniczny nauczyciel będzie nauczał języka francuskiego we Francji.
Wielokrotnie w swoim życiu podejmował odważne decyzje oraz dokonywał gruntownych zmian zachowując przy tym uważność na siebie oraz odpowiednio się przygotowując.
Niezwykła rozmowa, w której Jacek otwarcie dzieli się swoją historią, doświadczeniem, podejściem i przygotowaniem do zmian, sposobie i jego podejściu do nauki języka, rozwoju, emocji oraz zmianie sposobu myślenia.
Z rozmowy dowiesz się także do czego służy poduszka oraz jak cienka granica jest między byciem a orgazmem :)
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Jackiem
Materiały:
PAROLERIE - szkoła Jacka w Paryżu https://parolerie.paris/pl/strona-glowna/
PARYŻ / WINO / FRYTKI - podcast, który Jacek tworzy ze swoimi przyjaciółmi https://podcasters.spotify.com/pod/show/paryz-wino-frytki
Zeszyty Pana od francuskiego - ebooki do nauki https://www.panodfrancuskiego.pl/sklep/
kanal Jacka na YouTube https://www.youtube.com/panodfrancuskiego
Można Inaczej | Podcast on Spotify: https://spoti.fi/3Uzu6Np
Jacek Mulczyk-Skarżyński
Całkiem możliwe, że znasz Jacka z popularnych filmików, w których uczy języka francuskiego, wcielając się w różne postaci. Kiedyś chciał tak jak jego rodzice pracować w teatrze, ale miłość do francuskiego zwyciężyła wszystkie inne plany życiowe i teraz dzieli się nią z całym światem.
Z wyróżnieniem ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował też przez chwilę aktorstwo w prestiżowej Cours Florent w Paryżu. Z radością łączy teatr i nauczanie w jego autorskiej butikowej szkole – https://www.panodfrancuskiego.pl/parolerie/ w samym sercu paryskiego Montmartre. Prowadzi tam różnorodne https://www.panodfrancuskiego.pl/parolerie/, rozkochując ich w języku, ułatwiając wyrażanie emocji i wzmacniając lingwistyczne poczucie wartości. Nie uczy online, bo dla Jacka nauka jest fizycznym i emocjonalnym spotkaniem z drugą osobą.
Poza organizowaniem wyjątkowych kursów francuskiego w Paryżu, kręci cieszące się sukcesem krótkie filmy edukacyjne i tworzy https://www.panodfrancuskiego.pl/sklep/. Na https://www.instagram.com/panodfrancuskiego/ dzieli się francuskimi inspiracjami i sposobami na naukę języka. Na https://www.tiktok.com/@panodfrancuskiego, https://www.facebook.com/panodfrancuskiego i https://www.youtube.com/channel/UC_rv98F2MRhnLqpWuIOUV2Q uczę Francuskiego w minutę i stara się pokazać, że francuski wcale nie jest trudny, tylko pełen ciekawych subtelności. Razem z przyjaciółmi tworzy podcast https://www.panodfrancuskiego.pl/podcast-paryz-wino-frytki/. Zajmuje się również teatrem oraz promowaniem tego, co piękne i francuskie.
5 FEB 2024 · Jędrek jest nauczycielem-freelancerem, który prowadzi Studio Językowe http://mentals.pl/ oraz prowadzi podcast “Thinking Out loud”.
Rozmawiamy o edukacji, języku oraz nauce języków obcych. Jędrzej opowiada o swoim nietypowym podejściu do konwersacji w języku angielskim w formie, która zmusza do myślenia oraz byłaby ciekawa nawet gdyby była prowadzona w języku polskim.
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Jędrzejem.
Materiały:
Studio Językowe Jędrzeja - http://mentals.pl/
Podcast Jędrzeja: https://tolpodcast.com/
https://twitter.com/mentalspl https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/jedrzej-stepien-we-wszystko-co-najwazniejsze/
PODCAST MOŻNA INACZEJ http://bit.ly/3DmKZ53
21 JAN 2024 · W tym odcinku rozmawiam z dr hab. Katarzyną Cantarero, psychologiem społecznym i profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu na temat prowadzanych przez p. Katarzyną badań oszukiwania, w tym zwłaszcza dylematem między prawdą a troską. Rozmawiamy o kłamstwie, motywacjach a także okolicznościach i czynnikach, które wpływają na to, czy ludzie kłamią lub nie.
Tematem naszej rozmowy jest także potrzeba i poczucie sensu.
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z p. Katarzyną!
Ciekawe materiały
Kłamstwo prospołeczne uznawane za kłamstwo w mniejszym stopniu:https://psycnet.apa.org/record/2017-39804-020
Makiawelizm dodatnio powiązany z kłamaniem przynoszącym korzyść własną:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886918302605
Wybór kłamstwa prospołecznego vs prawdy na przykładzie cooking fails (więcej tutaj: https://osf.io/preprints/psyarxiv/jm7y4)https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.807958/full
Potrzeba sensu jako konstrukt + związek z sensem pracy i zaangażowaniem w pracę + skala długahttps://link.springer.com/article/10.1007/s12144-021-01637-3
Potrzeba sensu + podstawowe potrzeby psychologiczne + skala krótkahttps://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.945692/full#:~:text=The%20need%20for%20sense-making%20is%20understood%20as%20the%20desire,about%20in%20the%20environment%20effectively.
Interwencje zwiększające poczucie sensu pracy:https://psycnet.apa.org/record/2022-02586-001
PODCAST MOŻNA INACZEJ http://bit.ly/3DmKZ53
dr hab. Katarzyna Cantarero
W swojej pracy zajmuje się badaniem oszukiwania, w tym zwłaszcza dylematem między prawdą a troską; bada także potrzebę i poczucie sensu. Zdobyła doświadczenie naukowe w kilku instytucjach polskich i zagranicznych (m.in. IP PAN, UAM, University of Essex, University of Granada). Realizowała (i realizuje) projekty dzięki wsparciu przyznanym przez instytucje zewnętrzne (m.in. NCN, NAWA). Razem z Moniką Wróbel i Katarzyną Jaśko są redaktorkami naczelnymi czasopisma Social Psychological Bulletin (https://spb.psychopen.eu/index.php/spb). Obecnie pracuje na stanowisku profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu (https://swps.pl/struktura/wydzial-psychologii-wroclaw).
Prace naukowe:https://scholar.google.com/citations?user=Tn7Fw1kAAAAJ&hl=en&oi=ao
25 NOV 2023 · Improwizacja komediowa to doskonały sposób nie tylko na rozrywkę i spędzenie przyjemnie czasu. Nauka improwizacji daje niezwykle dużo satysfakcji, poczucia sprawczości, uwalnia kreatywność i wzmacnia wiele umiejętności przydatnych na co dzień w komunikacji czy budowaniu relacji.
Dla mnie to także rodzaj “narzędzia”, które pozwala pracować nad uważnością na siebie i innych oraz praktyki bycia tu i teraz.
W tym odcinku rozmawiam z Arturem Jóskowiakiem - improwizatorem, komikiem, trenerem improwizacji oraz technik teatralnych w biznesie, wykładowcą improwizacji aktorskiej. Artur jest jednym z prekursorów rozwoju improwizacji w Polsce, tworzącym pierwsze grupy improwizacji we Wrocławiu. Współzałożyciel Teatru Improwizacji Improkracja oraz twórca Akademii Improwizacji.
W tym odcinku usłyszysz m.in. o tym:
- czym jest improwizacja,
- jakie korzyści może przynieść uczenie się technik improwizacji,
- jak nauka słuchania, akceptacji zmian pomaga na co dzień, że, improwizacja pomaga być “tu i teraz”,
- historii Artura o trudnych decyzjach i podążaniu za swoją pasją.
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Arturem!
MATERIAŁY
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Akademia Improwizacji
https://akademiaimprowizacji.pl/
https://akademiaimprowizacji.pl/https://www.facebook.com/akademia.improwizacji
ig/akademia_improwizacji
Teatr Improwizacji: IMPROKRACJA
https://www.improkracja.pl/
https://www.improkracja.pl/https://www.facebook.com/improkracjai
g/improkracja
Podcat Można Inaczej
http://bit.ly/3DmKZ53
ARTUR JÓSKOWIAK
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Improwizator, pedagog, trener improwizacji oraz technik teatralnych w biznesie, komik, konferansjer. Wykładowca improwizacji aktorskiej we wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Studium Muzycznym Capitol oraz Wyższej Szkole Bankowej (Wrocław). Współzałożyciel Teatru Improwizacji Improkracja, właściciel Akademii Improwizacji, trener i improwizator w ekipie Impro Musicalu w Teatrze Muzycznym Capitol. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Prezes Fundacji Interstellar organizującej dolnośląski festiwal improwizacji DOLi.
1 OCT 2023 · Łukasz Długowski jest autorem książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście”. Od 7 lat zajmuje się tropieniem wilków i organizuje wyprawy tropem wilków w Puszczy Białowieskiej. Rozmawiamy m.in. o relacji człowieka z naturą, budowaniu uważności i samoświadomości. Łukasz otwarcie dzieli się swoją perspektywą relacji z naturą, uważności oraz doświadczaniu bardziej przez „czucie” a nie „na rozum”.
W tym odcinku usłyszysz m.in. o:
- podroży do Mongolii i podróżach śladem dzikich miejsc,
- historii i doświadczeniach Łukasza,
- nauce holistycznej relacji z naturą i od czego zacząć,
- uważności – kluczu do zmiany,
- pracy świadomej i nieświadomej,
- podejściu do człowieka „na rozum” i „w czuciu”,
- dążenia do czucia, kontakcie i uważności na ciało,
- spędzaniu czasu dzieci tylko z ojcami,
- dziecięcym odkrywaniu życia, ciągłym ruchu i doświadczaniu,
- wyprawach Łukasza tropem wilków w Puszczy Białowieskiej i wrażeniach uczestników.
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Łukaszem.
Materiały:
Mikrowyprawy: https://www.mikrowyprawy.com.pl/
Wyprawy z dziećmi: https://bit.ly/3PXWsgX
Książka Łukasza: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/302314/mikrowyprawy-w-wielkim-miescie
Podcast Można Inaczej: http://bit.ly/3DmKZ53
Łukasz Długowski
Od 7 lat zajmuje się tropieniem wilków. Doświadczenia nt. ich zwyczajów, technik polowań i tropienia zbierał w Polsce, Włoszech, Mongolii i Jordanii. Przez wyprawy Łukasza: “Tropienie wilków” w Puszczy Białowieskiej i Beskidzie Żywieckim, przeszło ponad 1000 osób, w tym rodziny z dziećmi. Certyfikowany przewodniki Rewilding Europe i autor idei Mikrowypraw w Polsce. W 2022 r., dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, prowadził ogólnopolską kampanię edukacyjną nt. odpowiedzialnej turystyki.
21 SEP 2023 · Mateusz jest praktykiem psychoterapii Systemu Wewnętrznej Rodziny. Z tego odcinka dowiesz się czym jest IFS (Internal Family System), jakie rozróżniamy funkcje wewnętrznych części oraz czym wg. metody IFS jest „TO, co obserwuje”. Rozmawiamy o uważności, rodzicielstwie, zadawaniu sobie pytań oraz relacji z dziećmi „w dwóch aktach”.
W tym odcinku usłyszysz m.in. o:
- historii Mateusza, że można inaczej;
- czym jest „proces” w pracy nad sobą;
- czym jest IFS, częściach i rdzeniu (JA) człowieka;
- obejmowaniu różnych emocji z kontakcie z dziećmi i stawianiu granic;
- zaspokajaniu potrzeb naszych własnych „części”;
- podejściu do samego siebie jako do osoby;
- zadawaniu sobie pytań, rozmowie ze swoimi „częściami”;
- obecności „JA” w świecie;
- jakie rozróżniamy funkcje naszych wewnętrznych „części”;
- mapowaniu swojego ciała;
- kontakcie z dziećmi „w dwóch aktach”.
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Mateuszem!
------------------------------------------------------------------------------------------------
Materiały:
Warsztaty świadomego rodzicielstwa: https://bit.ly/46D9SWn
Fundacja Veritas https://fundacja-veritas.pl
Więcej odcinków Podcastu „Można Inaczej”: http://bit.ly/3DmKZ53
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mateusz Łętowski
Praktyk psychoterapii Systemu Wewnętrznej Rodziny, ojciec trójki dzieci, trener i współtwórca wielu projektów opartych na uważności i komunikacji interpersonalnej
12 SEP 2023 · Z Przemkiem Mućko, twórcą bloga “Psychowiedza” oraz podcastu “Ludzie tak mają” rozmawialiśmy o ojcostwie. Szczera rozmowa dwóch mężczyzn o byciu tatą, gdzie jeden jest terapeutą, ale to ten drugi zadaje więcej pytań.
W tym odcinku usłyszysz m.in o:
- refleksjach Przemka, że można inaczej,
- byciu ojcem będąc terapeutą,
- powtarzanych wzorcach przez mężczyzn w kontekście bycia tatą,
- znalezieniu punktu równowagi, systemie wartości a faktycznym działaniu,
- spędzaniu czasu z dzieckiem i komunikowaniu się z nim,
- “tworzeniu teorii umysłu” przez dzieci,
- biologicznym poczuciu więzi przez mężczyzn,
- pułapkach, symptomach, które dają sygnał, że coś jest “nie tak”,
- dzieciach jako lustrze naszych zachowań,
- tym, na co warto zwrócić uwagę w byciu tatą na co dzień,
- mocnych obszarach kompetencji dwójki rodziców,
- byciu w relacji i spotkaniu w pół drogi,
- terapii schematów a bycie rodzicem,
- granicach odpowiadaniu dziecku swojej historii,
- życiu do przodu a nie wstecz!
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Przemkiem!
Materiały:
https://www.psychowiedza.com/
https://open.spotify.com/show/58qEeGcdxg0cL1IJyGr9GW
https://www.facebook.com/psychowiedza
Więcej odcinków Podcastu „Można Inaczej”: http://bit.ly/3DmKZ53
Przemek Mućko
Psychoterapeuta pracujący w nurcie terapii schematu, zafascynowany ludźmi i działaniem ludzkiego umysłu. Swoją pasją dzieli się za pośrednictwem bloga „Psychowiedza”, podcastu „Ludzie tak mają” oraz mnóstwa różnych innych inicjatyw, w których nierzadko sam się gubi.
31 AUG 2023 · Przemek od 13 lat związany jest zawodowo i prywatnie z rynkiem kapitałowym. Stawiając sobie co roku wyzwania robienia czegoś regularnie przez cały rok, na początku 2022 r. postanowił tworzyć i publikować co tydzień newsletter #52Notatki, w którym pisać będzie o wszystkim, tylko nie o finansach. Wyzwanie zakończyło się „porażką” – newstletter trwa już kolejny rok, właśnie wychodzi książka z notatkami z pierwszego sezonu a tematów na kolejne notatki przybywa coraz więcej.
W tym odcinku usłyszysz m.in. o:
- momentach zwrotnych w postrzeganiu swojej inności,
- tym, że coś się zmienia po 30-stce,
- świadomości swoich umiejętności i wytrwałości,
- tym, że nuda umiera i co ją zastępuje,
- historii i decyzji Przemka o rozpoczęciu tworzenia newslettera #52Notatki,
- rozpoczynaniu działań nie wiedząc co będzie dalej,
- tym, jakie tematy newslettera poruszają czytelników najbardziej,
- stawianiu sobie wyzwań robienia czegoś regularnie przez cały rok,
- tym, jak zadbać o to, aby nie narzucić na siebie za dużo,
- finansach i o tym, że można inaczej,
- tym, że często brakuje nam kontaktu ze starszymi od siebie.
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Przemkiem!
Materiały:
Newsletter #52Notatki - https://52notatki.substack.com/
Archiwum Newslettera - https://52notatki.pl/sezon1/
Więcej odcinków Podcastu „Można Inaczej”: http://bit.ly/3DmKZ53
Przemysław Gerschmann
Inwestor, promotor edukacji finansowej, autor newslettera #52Notatki. Od 13 lat związany zawodowo i prywatnie z rynkiem kapitałowym. Pracował w kilku międzynarodowych korporacjach, m.in. Deutsche Bank i Citi na stanowiskach analitycznych, doradczych i dyrektorskich. W 2018 roku poleciał do Omaha w USA na spotkanie akcjonariuszy z Warrenem Buffettem, po którym powstała książka „Śladami Warrena Buffetta”.
29 JUN 2023 · W tym odcinku rozmawiam z Kate Hobler, która podzieliła się swoim doświadczeniem pracy z przedsiębiorstwami w trakcie procesu zmiany oraz swoją perspektywą tworzenia firm, ich rozwoju oraz zarządzania, ze szczególną uwagą na człowieka oraz jego wartości.
W tym odcinku usłyszysz m.in. o:
- co najczęściej jest do naprawiania w organizacjach;
- procesie, który doprowadza do sytuacji, w której szybko rosnące firmy potrzebują pomocy;
- co najczęściej dzieje się, gdy mała firma ma dobry produkt i zaczyna szybko rosnąć;
- ewolucji kultury w firmach, powstających bąbelkach i braku współpracy;
- czy da się zapobiec problemom w rosnącej firmie;
- kryzysach nie do uniknięcia oraz o tych, które da się przewidzieć;
- kulturze turkusowych organizacji;
- różnych pokoleniach twórców firm oraz ich wpływu na rynek;
- wzroście firm z uwzględnieniem człowieka, jego wartości;
- historii Kate i jej decyzjach o założeniu i rozwoju własnej firmy;
- jak ważne jest poznanie własnej „instrukcji obsługi” i działanie w zgodzie z sobą.
Serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Kate!
-----------------------------------------------------------------------------------
Materiały:
Historia kryzysu firmy Kate: https://www.youtube.com/watch?v=Sc8emPMbUuU
https://brasswillow.pl
Więcej odcinków podcastu „Można Inaczej”: http://bit.ly/3DmKZ53
Kate Hobler
Mentorka o niezwykłej charyzmie. Jedna z najbardziej doświadczonych ekspertek Scruma w Polsce i akredytowana trenerka http://scrum.org/ niemal od jego powstania. Ze względu na doświadczenie w pracy z liderami i biznesem często przypadają jej w udziale najcięższe przypadki. Niezwykle cierpliwa i zdeterminowana. Chce zmienić sposób w jaki tworzy się oprogramowanie w Polsce. Przedsiębiorczyni prowadząca prawdziwą firmę - taką, która miała wzloty i upadki. Nie chowa się za fasadą sukcesu. Jako trenerka uczy wszystkiego co może pomóc organizacji zdobyć przewagę nad konkurencją: zwinności, przywództwa, dobrego zarządzania ludźmi, pracy z zespołami. Do tego tworzy i nadzoruje programy rozwojowe dla specjalistów w zwinności, a nawet napisała o tym książkę - Kompetentny Scrum Master.
Przed i po godzinach mama, macocha, fanka planszówek i miłośniczka dobrej kawy i herbaty. Uhonorowana nagrodą Wrocławianki Roku 2021.
25 APR 2023 · Mirek Chybicki w niezwykle ciekawy sposób opowiada nie tylko o tym czym jest taniec, praktyka 5rytmów®, z czego się składa i jak wyglądają zajęcia. Ta rozmowa to także wciągająca historia Mirka o życiu, medytacji, świadomości, bliskości śmierci i nie tylko.
W tym odcinku usłyszysz także o:
- isotcie człowieczeństwa, człowieku jako największej tajemnicy świata;
- cierpieniu, przejściu przez ciężką chorobę, otarciu się o śmierć i zmianie postrzegania życia;
- uwarunkowaniach umysłu, mechanizmach i tego co nam jest nam „dane” w życiu;
- medytacji, obserwacji myśli, obserwatorze i czym jest to, co obserwuje?
Zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Mirkiem!
Materiały:
Więcej odcinków podcastu „Można Inaczej”: http://bit.ly/3DmKZ53
5Rythms - https://www.5rhythms.com/teachers/Mirek+Chybicki
5rytmów® we Wrocławiu: https://www.5rhythms.com/classes/RhythmsSweat-289458
Mirek Chybicki
Jest psychologiem, wykładowcą uniwersyteckim. Szkolony w terapii Gestalt, medytacji mindfulness i praktyce 5Rytmów (Spaceholder). Zajęcia z 5Rtymów prowadzi od 2016 r.
Podcast Można Inaczej to przestrzeń, w której poznasz ludzi, ciekawe historie oraz przemyślenia, które być może zainspirują Cię do tego, aby inaczej spojrzeć na samego siebie i na to co...
show more
Podcast Można Inaczej to przestrzeń, w której poznasz ludzi, ciekawe historie oraz przemyślenia, które być może zainspirują Cię do tego, aby inaczej spojrzeć na samego siebie i na to co Cię otacza.
Opowiadam o tym, czego doświadczam i co czuję, że jest ważne. Rozmawiam także z ludźmi, którzy mieli odwagę zrobić coś inaczej, aby poznać nie tylko ich historię, ale także towarzyszące im myśli i emocje.
Zapraszam Cię w podróż w poszukiwaniu odwagi i świadomości tego, że można inaczej!
show less
Opowiadam o tym, czego doświadczam i co czuję, że jest ważne. Rozmawiam także z ludźmi, którzy mieli odwagę zrobić coś inaczej, aby poznać nie tylko ich historię, ale także towarzyszące im myśli i emocje.
Zapraszam Cię w podróż w poszukiwaniu odwagi i świadomości tego, że można inaczej!
Information
Author | Maciej Olszowy |
Organization | Maciej Olszowy |
Categories | Education |
Website | - |
maciek.olszowy@gmail.com |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company