Contacts
Info
Ciekawostki. Nauka. Informacje. Wiedza. Idee.
29 SEP 2024 · Spielberg kręcił tu „Listę Schindlera”, po której wciąż pozostała niszczejąca scenografia. W ciągu kilkudziesięciu las przyroda przejęła to miejsce, co zostało docenione w 2022 roku ustanowieniem użytku ekologicznego. Kamieniołom Libana w Krakowie jest bohaterem drugiego odcinku naszego podcastu "Zwolnij i posłuchaj". W głąb niezwykłego miejsca zabiera nas Przemysław Niemczewski, badacz audiosfery miast i artysta dźwiękowy.
Chcesz przeczytać więcej o nagraniu? Opis od autora znajdziesz https://smoglab.pl/zwolnij-i-posluchaj-odc-2-subtelnosc-kumaczej-symfonii-kamieniolom-libana-w-krakowie/
Inne odcinki z serii:
- https://smoglab.pl/badacz-audiosfery-miast-od-50-lat-mamy-prawo-do-ciszy-z-ktorego-nie-korzystamy/
---
Podcast "Zwolnij i posłuchaj" jest częścią naszego nowego cyklu „Żyć wolniej”, w którym przyglądamy się idei „slow life”, polskiej kulturze pracy, alternatywnym formom edukacji i spędzania wolnego czasu. Pokazujemy miejsca, które opierają się tradycyjnym procesom, rozmawiamy z ekspertami i ludźmi, którzy postanowili zwolnić i iść wbrew głównemu nurtowi. Wszystkie teksty będzie można znaleźć pod https://smoglab.pl/projekty/zyc-wolniej/ Cykl we współpracy z Fundacją Better Future.
27 SEP 2024 · Jak brzmi miasto? Czy ścięte drzewo wydaje jakieś odgłosy? Jak nagrywać w wodzie? Co słychać na pustyni i jak miejski hałas wpływa na nasze zdrowie?
O tym rozmawiamy z Przemysławem Niemczewskim, który zajmuje się kompozycjami i kolażami z nagrań terenowych. Jest badaczem audiosfery miast w kontekście zanieczyszczenia hałasem, dokumentalistą, artystą dźwiękowym. Realizuje spacery dźwiękowe jako praktyki świadomego i uważnego słuchania, a także jako praktykę krytyki współczesnej urbanistyki.
Wolisz przeczytać rozmowę? https://smoglab.pl/badacz-audiosfery-miast-od-50-lat-mamy-prawo-do-ciszy-z-ktorego-nie-korzystamy/
To pierwszy odcinek z serii "Zwolnij i Posłuchaj", którą SmogLab realizuje z Fundacją Better Future. W kolejnych odcinkach Przemysław Niemczewski zabierze nas na nagrania terenowe do niezwykłych miejsc w naszych miastach i poza nimi. Każdemu odcinkowi będzie towarzyszył opis tekstowy miejsca, które słychać na nagraniu.
---
Podcast "Zwolnij i posłuchaj" jest częścią naszego nowego cyklu „Żyć wolniej”, w którym przyglądamy się idei „slow life”, polskiej kulturze pracy, alternatywnym formom edukacji i spędzania wolnego czasu. Pokazujemy miejsca, które opierają się tradycyjnym procesom, rozmawiamy z ekspertami i ludźmi, którzy postanowili zwolnić i iść wbrew głównemu nurtowi. Wszystkie teksty będzie można znaleźć pod https://smoglab.pl/projekty/zyc-wolniej/ Cykl we współpracy z Fundacją Better Future.
5 JAN 2024 · Starzejące się społeczeństwa to mniejsza konsumpcja. Jak radzą sobie z tym kraje, które już tego doświadczyły? Co to oznacza dla Polski? Peter Zeihan wieszczy, że efektem będzie kryzys gospodarczy. Jakie jest wyjście? Czy jest nim dewzrost? Tomasz Borejza i Grzegorz Krzywak zapraszają na podcast z udziałem prof. Ewy Bińczyk i dr Macieja Grodzickiego. Polecamy też książkę "Odwołać katastrofę".
27 DEC 2023 · Skąd wzięło się PKB?
Co pokazuje, a co ukrywa?
Dlaczego traktujemy je jak bożka?
Czy musimy krócej pracować?
Co dla pracy oznacza sztuczna inteligencja?
Słuchaj rozmowy Tomasza Borejzy i Grzegorze Krzywaka z dr. Maciejem Grodzickim - ekonimistą z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz związkowcem Inicjatywy pracowniczej.
17 NOV 2023 · Czy zmiana klimatu to po prostu wyższe temperatury?
Czym są punkty krytyczne zmiany klimatu? Jak działa sprzężenie zwrotne?
Czy grozi nam katastrofa?
Czy uda nam się do niej zaadaptować?
Tomasz Borejza i Grzegorz Krzywak zapraszają do wysłuchania podcastu z udziałem prof. Szymona Malinowskiego.
Podcast powstał na bazie książki "Odwołać katastrofę": https://smoglab.pl/odwolac-katastrofe-szczepionka-na-dezinformacje-i-manipulacje/
3 NOV 2023 · Po prawej skrajnej stronie sceny politycznej są ludzie, którzy z ekologią walczą tak, jakby wyłączył się im zdrowy rozsądek. Nie wierzą w globalne ocieplenie. Naukowców ostrzegających przed jego efektami nazywają szaleńcami, a panele fotowoltaiczne określają mianem lewackiej mody.
Ale czy po drugiej stronie też nie ma przesady?
O tym opowiada Jakub Jędrak - fizyk i działacz Polskiego Alarmu Smogowego.
Podcast powstał na bazie książki "Odwołać katastrofę": https://smoglab.pl/odwolac-katastrofe-szczepionka-na-dezinformacje-i-manipulacje/
27 OCT 2023 · Do czego Chinom potrzebny jest Tybet? Czy wielka tama na Nilu może doprowadzić do wybuchu wojny? Czy wojny o wodę to rodzaj konfliktów, których w XXI wieku będzie coraz więcej? Czy Europę czekają wielkie fale migracji klimatycznych? Jak Chiny odpowiadają na zmianę klimatu? Co Polska może zrobić, by znaleźć się w globalnym wyścigu? Tomasz Borejza i Grzegorz Krzywak zapraszają na podcast z udziałem Marcina Popkiewicza. Obszerny wywiad z Marcinem Popkiewiczem znajdziecie też w książce "Odwołać katastrofę": https://smoglab.pl/odwolac-katastrofe-szczepionka-na-dezinformacje-i-manipulacje/
13 OCT 2023 · Zapomnieliśmy w Polsce o dwóch bardzo ważnych sprawach. Pierwszą jest to, że czasami najlepiej jest nic nie robić. Drugą są mokradła. Zniszczyliśmy już około 85 procent z nich, narażając się na susze.
Tomasz Borejza i Grzegorz Krzywak zapraszają na podcast z udziałem prof. Wiktora Kotowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Podcast jest związany z ksiażką "Odwołać katastrofę".
29 SEP 2023 · Co czeka morza i oceany? Czy trzeba będzie ratować Hel? Czy Bałtyk jest najbardziej zanieczyszczonym morzem świata? Co to są klatraty, które mogą stać się równie popularne jak pandemia? Dowiesz się tego z podcastu z udziałem prof. Jacka Piskozuba.
Tomasz Borejza i Grzegorz Krzywak zapraszają do trzeciego odcinka cyklu podcastów opartych na książce "Odwołać katastrofę".
21 SEP 2023 · - Przeczytałam, że jabłko, które kupujemy w sklepie trzeba myć średnio… 1,5 minuty, żeby się nadawało do spożycia. To jest przerażające, jak nas trują. Coś, co w Polsce przez lata było symbolem zdrowego jedzenia i w ogóle symbolem Polski, trzeba myć przez 1,5 minuty, żeby dało się to zjeść. I to nie dlatego, że tam jest kurz lub jakiś brud. Dlatego, że tam są substancje konserwujące. Kiedy mnie zdarzy się kupić takie jabłka, to moczę je w misce przez kilka minut, żeby to wszystko się pouwalniało. W ogóle mam już problem z jedzeniem, bo za dużo o nim wiem – mówi prof. Paulina Kramarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w podcaście opartym o książkę „Odwołać katastrofę”.
Ciekawostki. Nauka. Informacje. Wiedza. Idee.
Information
Author | SmogLab |
Organization | Smoglab |
Categories | Earth Sciences , Life Sciences , Books |
Website | smoglab.pl |
- |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company