Contacts
Info
To jest podcast Spółka Budowlana, a ja nazywam się Ewa Miszczyk-Wróbel i jestem radcą prawnym. Specjalizuję się w prawie budowlanym, a także prawie handlowym i prawie pracy. Na co dzień...
show more
To jest podcast Spółka Budowlana, a ja nazywam się Ewa Miszczyk-Wróbel i jestem radcą prawnym. Specjalizuję się w prawie budowlanym, a także prawie handlowym i prawie pracy. Na co dzień wspieram swoim doświadczeniem firmy z branży deweloperskiej.
Prowadzę też blog pt. Spółka Budowlana [http://spolkabudowlana.pl], do lektury którego gorąco Cię zachęcam. Dzielę się tam z wami swoimi doświadczeniami licząc, że zabierzecie głos w dyskusji nad sposobami na „sukces w budowlance”.
Moja kancelaria ma siedzibę w Krakowie, ale wspieram spółki budowlane w całej Polsce. Zapraszam Cię do słuchania podcastu Spółka Budowlana!
Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny
show less
Prowadzę też blog pt. Spółka Budowlana [http://spolkabudowlana.pl], do lektury którego gorąco Cię zachęcam. Dzielę się tam z wami swoimi doświadczeniami licząc, że zabierzecie głos w dyskusji nad sposobami na „sukces w budowlance”.
Moja kancelaria ma siedzibę w Krakowie, ale wspieram spółki budowlane w całej Polsce. Zapraszam Cię do słuchania podcastu Spółka Budowlana!
Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny
11 OCT 2023 · Zapraszam Was do odsłuchania najnowszego odcinka mojego podcastu. Miałam bowiem przyjemność gościć dr Kazimierza Pawlika - radcę prawnego, wykładowcę akademickiego, eksperta m.in. z dziedziny planowania i zagospodarowania przestrzennego i współautora książki "Systemowe zmiany w planowaniu przestrzennym", która niedawno ukazała się na łamach wydawnictwa C.H. Beck i którą znajdziecie https://www.ksiegarnia.beck.pl/21699-systemowe-zmiany-w-planowaniu-przestrzennym-wzory-do-pobrania-pawel-daniel-prof-swps.
Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii przeczytacie:
"Reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego." (...) "Przyjęte przepisy zapobiegną postępującej - chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni, przywrócą racjonalność procesów gospodarowania przestrzenią, jednocześnie ustanowią silne podstawy dla sprawnej realizacji procesów inwestycyjno-budowlanych i zapewniając inwestorom stabilność warunków inwestowania."
Kto to napisał?
Nie można prościej?
I co to tak naprawdę w praktyce oznacza?
Czy mamy do czynienia z rewolucją, czy może z korektą systemu zagospodarowania przestrzennego?
Czy dzięki temu Polska będzie kiedyś piękna?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w podcaście.
Zapraszam!
Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny
***
Podcastu posłuchasz również w blogu: https://spolkabudowlana.pl
11 APR 2023 · KOSZTY ROBÓT BUDOWLANYCH - OPTYMALIZACJA
Wszyscy kochają optymalizację, prawda? Optymalizacja podatkowa, optymalizacja zatrudnienia… a ja dziś podaję na tacy przepis na optymalizację kosztów robót budowlanych.I na zmniejszenie ryzyka z nimi związanego 😉 Nic tylko brać.
Ale na poważnie... Czasy mamy takie, jakie mamy. Warto więc poświęcić chwilę i poczytać lub posłuchać o tym, co wykonawca może zrobić, aby lepiej zarządzać ryzykiem i kosztami podczas realizacji robót budowlanych.
Dzisiejsze zestawienie zaczerpnęłam z bardzo praktycznej książki, mianowicie „Koszty robót budowlanych. Ustalanie wartości i rozliczanie zamówień publicznych”. Gorąco polecam jej lekturę i zapraszam do posłuchania kolejnego odcinka podcastu o optymalizacji kosztów budowlanych!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
UWAGA: Zamiast słuchać, możesz przeczytać w moim blogu: https://spolkabudowlana.pl/koszty-robot-budowlanych/
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tynki zewnętrzne – wada produktu czy robót wykonawczych?: https://spolkabudowlana.pl/tynki-zewnetrzne-wada-produktu-czy-robot-wykonawczych/
PORADY PRAWNE: https://spolkabudowlana.pl/kategoria-produktu/porady-prawne/
11 APR 2023 · JAK SPORZĄDZIĆ UMOWĘ O ROBOTY BUDOWLANE - CZEKLISTA
Dzisiaj będzie na poważnie. Bez żartów, bo temat istotny, czyli umowa o roboty budowlane i jej kluczowe postanowienia.
Bo jeśli jest spór na inwestycji i nie wiadomo co robić, to w pierwszej kolejności zagląda się właśnie do umowy.
A tam czasem nie ma nic. Albo wszystko jest tak opisane, że sprawa jeszcze bardziej się komplikuje.
Dlatego generalnie polecam dobre umowy o roboty budowlane, kiepskich zupełnie nie polecam....
O tym, co przede wszystkim powinno się znaleźć w umowie o roboty budowalne posłuchasz w kolejnym odcinku podcastu Spółka budowlana. Zapraszam!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
>> UWAGA: Zamiast słuchać, możesz przeczytać w moim blogu: https://spolkabudowlana.pl/jak-sporzadzic-umowe-o-roboty-budowlane
>> CZYTAJ TEŻ: Badanie stanu trzeźwości na budowie: https://spolkabudowlana.pl/z-alkomatem-na-budowie-rozwiazanie-niedozwolone/
>> PORADY PRAWNE: https://spolkabudowlana.pl/kategoria-produktu/porady-prawne/
6 APR 2023 · Czy prawo autorskie chroni projekt koncepcyjny?
Projekt koncepcyjny to zbiór tych wszystkich pierwszych myśli i idei, jakie towarzyszą wyobrażeniu nowej realizacji. Ale już w jakiejś większej formie, nadającej tym myślom i ideom pewną strukturę.
Zwykle składa się on z wstępnych rzutów, przekrojów, nieśmiałych wizualizacji planowanego przedsięwzięcia budowlanego. Jeszcze bez detali, ale tak przedstawionych, aby odbiorca mógł poczuć „klimat” tego, co ma zostać wybudowane.
Do tego pojawiają się opisy pozwalające coś "poczuć", przybliżające wrażenia, jakie w zamierzeniu mają towarzyszyć planowanej inwestycji.
Czy taki projekt koncepcyjny jest chroniony przez prawo autorskie?
Zapraszam do kolejnego odcinka podcastu Spółka Budowlana!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
>> UWAGA: Zamiast słuchać możesz przeczytać w moim blogu:
>> PRZECZYTAJ też: Prawa autorskie projektanta a przeniesienie pozwolenia na budowę: https://spolkabudowlana.pl/prawa-autorskie-projektanta-a-przeniesienie-pozwolenia-na-budowe/
>> PORADY PRAWNE: https://spolkabudowlana.pl/kategoria-produktu/porady-prawne/
4 APR 2023 · Odstąpienie od umowy na art. 644 k.c.
Stosownie do art. 644 k.c. dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili odstąpić od umowy płacąc wykonawcy umówione wynagrodzenie.
W takim wypadku zamawiający może jednak odliczyć od wynagrodzenia wykonawcy to, co wykonawca oszczędził z powodu niewykonania dzieła.
Niby proste, ale jak to wygląda w praktyce?
Posłuchaj w kolejnym odcinku podcastu Spółka budowlana!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
UWAGA: Ten artykuł możesz przeczytać w moim blogu: https://spolkabudowlana.pl/odstapienie-od-umowy-na-art-644-k-c
PRZECZYTAJ również o tym, jak założyć firmę budowlaną: https://spolkabudowlana.pl/jak-zalozyc-firme-budowlana-spolka-kapitalowa/
POOMOC PRAWNA: https://spolkabudowlana.pl/kategoria-produktu/porady-prawne/
4 APR 2023 · Jak założyć firmę budowlaną (spółka kapitałowa)
Firmę budowlaną możesz prowadzić w różnej formie, na przykład jako własną działalność gospodarczą lub jako spółkę prawa handlowego.
Dzisiaj zaczniemy do spółki prawa handlowego, a dokładniej od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako rozwiązania bezpieczniejszego dla Twoich osobistych finansów.
O prowadzeniu firmy budowlanej w formie działalności gospodarczej opowiem Ci kolejnym razem.
Chcesz założyć swoją pierwszą (albo drugą) firmę budowalną? Zapraszam do posłuchania kolejnego odcinnka podcastu Spółka budowlana!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
UWAGA: Jeśli nie chcesz słuchać, możesz przeczytać w moim blogu https://spolkabudowlana.pl/jak-zalozyc-firme-budowlana-spolka-kapitalowa/!
Przeczytaj też o tym, jak zlikwidować firmę budowlaną: https://spolkabudowlana.pl/likwidacja-budowlanej-spolki-z-o-o/
https://spolkabudowlana.pl/kategoria-produktu/porady-prawne/
3 APR 2023 · Jak zapewne wiecie, zgodnie z przepisami prawa budowlanego decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i wydaniu pozwolenia na budowę na wniosek nowego inwestora może zostać na niego "przeniesiona".
Nie przeprowadza się wówczas od początku całej procedury administracyjnej związanej ze złożeniem projektu budowlanego etc., tylko wydaje się nową decyzję o przeniesieniu poprzednio wydanej decyzji.
W zasadzie to całkiem proste. Aby taka nowa decyzja – nazwijmy ją decyzją „przenoszącą” - mogła została wydana, muszą być "tylko i aż" spełnione odpowiednie przesłanki określone w przepisach prawa budowlanego.
Skutki prawne decyzji o pozwoleniu na budowę nie rozciągają się bowiem na każdoczesnego właściciela nieruchomości, którego ta decyzja dotyczy.
Więcej prawach autorskich projektanta w kontekście przeniesienie pozwolenia na budowę posłuchacie w kolejnym odcinku mojego podcstu Spółka budowlana. Zapraszam!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
UWAGA: Zamiast słuchania możesz przeczytać w moim blogu: https://spolkabudowlana.pl/prawa-autorskie-projektanta-a-przeniesienie-pozwolenia-na-budowe/
Przecztaj również: https://spolkabudowlana.pl/jaka-odpowiedzialnosc-ponosi-projektant-za-bledy-projektowe/
PORADY PRAWNE: https://spolkabudowlana.pl/kategoria-produktu/porady-prawne/
29 MAR 2023 · Według nonsensopedii "Geodezja, po grecku „dzielić ziemię”, to nauka poświęcona pomiarom gruntów. Jednak generalnie rzecz biorąc bardziej niż na pomiarach skupia się na ukrywaniu błędów popełnianych przez geodetów. Zresztą nauka również brzmi zbyt podniośle jak na dziedzinę wiedzy, do której zrozumienia wystarczy umieć rozwiązywać trójkąty. Niemniej zaliczenie geodezji do nauki dostojnie brzmi i pozwala pozycjonować ją między matematyką a geografią.
Nie wiem, czy mi się za ten cytat nie oberwie do Małgorzaty i Karola, moich dzisiejszych gości - geodetów :P
Jeśli jesteście ciekawi, posłuchajcie nowego odcinka mojego podcastu.
Zapraszam!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
Przeczytaj również "Jak dobrze sprzedać spółkę budowlaną" https://spolkabudowlana.pl/jak-dobrze-sprzedac-spolke-budowlana-ebitda/
PORADY PRAWNE: https://spolkabudowlana.pl/sklep/
22 MAR 2023 · Niedawno zwrócił się do mnie klient z taką sprawą:
"Pokłóciłem się z architektem i ostatecznie nie przeniósł na mnie praw autorskich do projektu, za który zapłaciłem. Pozwolenie na budowę jest ostateczne. Ale architekt mówi, że nie mogę rozpocząć budowy, bo naruszę jego prawa. Co ja mam zrobić?"
Kto ma racię w tym sporze? Czy inwestor może wybudować swój dom?
Zapraszam Cię do posłuchania kolejnego odcinka podcastu "Spółka budowlana"!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
UWAGA: Zamiast słuchania możesz przeczytać w moim blogu: https://spolkabudowlana.pl/kiedy-nie-ma-flow-miedzy-toba-i-architektem/
19 MAR 2023 · Jak dobrze sprzedać spółkę budowlaną?
Założyłeś spółkę budowlaną, zrealizowałeś kilka niezłych inwestycji i po głowie chodzą ci wakacje.
Ale nie takie ekspresowe. Tym razem marzysz, aby sprzedać spółkę i kupić dom na greckiej wyspie. Na przykład na Kefalonii, blisko plaży, z pięknym widokiem na sąsiednią wyspę Zakynthos.
Jeśli tak, zaprzyjaźnij się z EBITDĄ. Od teraz nie będziesz bowiem skupiony na zarabianiu, a na budowaniu wartości swojej spółki. A wpływ na tę wartość może mieć każda twoja decyzja.
O tym, co zrobić, aby z dobrym zyskiem sprzedać swoją spółkę budowalną, posłuchasz w kolejnym odcinku podcastu Spółka Budowlana!
Zapraszam!
- Ewa Miszczyk-Wróbel -
- radca prawny -
UWAGA: Zamiast słuchania, możesz przeczytać w moim blogu: https://spolkabudowlana.pl/jak-dobrze-sprzedac-spolke-budowlana-ebitda/
To jest podcast Spółka Budowlana, a ja nazywam się Ewa Miszczyk-Wróbel i jestem radcą prawnym. Specjalizuję się w prawie budowlanym, a także prawie handlowym i prawie pracy. Na co dzień...
show more
To jest podcast Spółka Budowlana, a ja nazywam się Ewa Miszczyk-Wróbel i jestem radcą prawnym. Specjalizuję się w prawie budowlanym, a także prawie handlowym i prawie pracy. Na co dzień wspieram swoim doświadczeniem firmy z branży deweloperskiej.
Prowadzę też blog pt. Spółka Budowlana [http://spolkabudowlana.pl], do lektury którego gorąco Cię zachęcam. Dzielę się tam z wami swoimi doświadczeniami licząc, że zabierzecie głos w dyskusji nad sposobami na „sukces w budowlance”.
Moja kancelaria ma siedzibę w Krakowie, ale wspieram spółki budowlane w całej Polsce. Zapraszam Cię do słuchania podcastu Spółka Budowlana!
Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny
show less
Prowadzę też blog pt. Spółka Budowlana [http://spolkabudowlana.pl], do lektury którego gorąco Cię zachęcam. Dzielę się tam z wami swoimi doświadczeniami licząc, że zabierzecie głos w dyskusji nad sposobami na „sukces w budowlance”.
Moja kancelaria ma siedzibę w Krakowie, ale wspieram spółki budowlane w całej Polsce. Zapraszam Cię do słuchania podcastu Spółka Budowlana!
Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny
Information
Author | Ewa Miszczyk-Wróbel |
Organization | Ewa Miszczyk-Wróbel |
Categories | Business |
Website | - |
e.miszczyk@miszczykwrobel.pl |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company